Čtenářství dnešních dětí

Čtou v současnosti děti méně? Klesá čtenářská gramotnost? Tyto a podobné otázky si klade v dnešní době téměř každý a není snadné na ně jednoznačně odpovědět.

Je však evidentní, že mladší děti projevují o čtení větší zájem než ty starší.

Po nástupu do 1. třídy se školáci začínají učit písmenka, později slova a následně dokážou přečíst celé věty. Jsou ke čtení motivováni tedy zcela přirozeně, protože si chtějí svoji nově nabytou dovednost vyzkoušet.

Starší děti

Starší děti, zejména ty ve středním a vyšším školním věku, se o čtení přestávají zajímat kvůli nárůstu dalších zájmů.

Důležité je najít téma, které dítě zajímá, a nabídnout mu knihu, která ho osloví. Děti mohou mít rády například fantasy, sci-fi, detektivní příběhy, historické knihy, ale i knížky založené na skutečných příbězích.

Dospívající

U nejstarších dětí je to se čtením horší a neláká je z několika důvodů. Tím nejzásadnějším je konkurence s jinou zábavou. Nad knihou vítězí mobily se sociálními sítěmi, hraní her, seriály, hudba a kamarádi.

Všechno tohle je pro náctileté důležité a nemá smysl jim nic z toho zakazovat. Je však dobré stanovit si určité hranice a dospívajícím vysvětlit, co všechno jim může kniha nabídnout.

Čtou děti méně než před 50 lety?

Srovnání čtenářství dětí před 50 lety a dnes není úplně jednoduché. Mezi hlavní faktory, které mohou ovlivňovat úroveň čtenářství dětí, patří technologický pokrok, změny ve vzdělávání a kulturní proměna. Tyto faktory se mohou mezi různými zeměmi samozřejmě lišit. 

Před 50 lety nebyla elektronická zařízení tak rozšířená jako dnes. Navíc neexistovaly mobilní telefony. Děti měly méně zdrojů informací a zábavy a musely se spoléhat na knihy. To nám naznačuje, že děti tehdy mohly mít vyšší úroveň čtenářství než dnes.

Oproti tomu jsou v dnešní době k dispozici nejen knížky, ale děti mají navíc přístup k širokému spektru digitálních médií, jako jsou elektronické knihy, audioknihy a online zdroje. Tyto nové formy médií mohou pomoci zvýšit celkovou úroveň čtenářství.

Každopádně jisté je to, že oproti minulosti dnes opravdu nevídáme děti s knihou v ruce ani ve vlaku, ani na zastávce, ani v čekárně u lékaře.

A myslíte si, že jsem v posledních letech viděla ve škole děti, jak si čtou pod lavicí tak, jako to dělávali jejich rodiče..?

 

 

 

 

Martina Pavlů
Jako učitelka pomáhám češtinu nejen pochopit, ale také ji mít rád. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.