Vyjmenovaná slova bývají oříškem. Probírají se už ve 3. třídě, ale problémy s nimi mají i žáci na 2. stupni. Základem je samozřejmě se daná vyjmenovaná slova naučit, pochopit jejich význam a poté na této znalosti můžeme stavět dál.
Nezapomínáme ani na slova příbuzná, některá z nich je potřeba se naučit stejně jako slova vyjmenovaná. Dříve ve vyjmenovaných slovech byla například babyka, dnes se naopak setkáme s tím, že celou řadu zakončuje Zbyněk.
V mých tabulkách najdete výpis vyjmenovaných slov, která se běžně učí na základních školách. Nezapomeňte se podívat také na chytáky, které dokážou pořádně zamotat hlavu.
Nejlépe se vyjmenovaná slova naučíte, když je budete mít stále na očích. Ne nadarmo visí v každé 3.třídě a děti je mnohdy umí zpaměti ještě dříve, než se začnou probírat.
Doporučuju si je dát na viditelné místo, jako například na zeď u pracovního stolu nebo na ledničku. Vaše oči na nich automaticky spočinou, kdykoliv půjdete kolem. A aniž byste si to uvědomovali, budete je číst a slova se nám vám krásně zafixují. Věřte mi, funguje to! Pokud je budete mít zvýrazněná barvami, půjdou vám „do hlavy“ zase lépe.
Nezapomínejte ani na chytáky. Jakmile jsou vám jasné významy konkrétních slov, barevně si napište na papírky konkrétní výrazy, která vám dělají problém a rozmístěte si je po pokoji. Opět zde platí to stejné, co u vyjmenovaných slov. Zapamatováváte si je, kdykoliv se na ně podíváte. Vše, co opětovně vidíte, se vám krásně fixuje do paměti!
Pomáhá také si k jednotlivým vyjmenovaným slovům nakreslit jednoduché obrázky a symboly. Pokud však nechcete spoléhat pouze na zrakovou paměť, může vám je někdo předčítat a nebo si je nadiktujte do mobilu a pouštějte, kdykoliv budete mít volnou chvíli.
Vyjmenovaná slova se objevují i u přijímacích zkoušek na střední školy, takže je dobré je mít zmáknuté. Více k přípravě a testům na střední školy najdete v mém eBooku.